******'ün peygamber sevgisi

Aşağa gitmek

******'ün peygamber sevgisi

Mesaj tarafından Thinq_SnooPy Bir Paz Mayıs 11, 2008 8:55 am

ATATÜRK,ÜN PEYGAMBERİMİZE OLAN SEVGİSİ

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder ******'ün Hazreti Muhammed'e olan sevgi ve saygısı, yaşanan örnek olaylarla bir kere daha gözler önüne serildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından çıkarılan Diyanet Dergisi'nin Kasım ayı sayısında emekli öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. A. Vehbi Ecer'in, ''******'te Peygamber Sevgisi'' başlıklı yazısında, yaşanan olaylarla ******'ün Hazreti Muhammed'e duyduğu sevgi ve saygı anlatılıyor.

''Beğenilen, değer verilen, önemli görülen şey sevilir. ******'ün beğendiği, saygı duyduğu, değer verdiği, takdir ettiği en büyük insan Peygamberimiz Hazreti Muhammed idi'' ifadesinin yer aldığı yazıda, ******'ün Hazreti Muhammed'in büyüklüğüne dil uzatanları affetmediğine dikkat çekilerek yaşanan şu olaya yer veriliyor:

''Allah ve Peygamber konuları ulu orta ******'ün yanında tartışma konusu yapılamazdı. Bir gece sofrada sohbet sırasında Peygamberi tenkit ederek ******'e yaranacağını zanneden birisinin konuşmasını kızgın bir şekilde elini masaya vurarak, keser ve 'bu konuyu kapatın... Peygamberi küçültmek isterseniz, kendiniz küçülürsünüz!' der.''

İslam dininin dünya insanlığı için büyük bir inkılap olduğunu ifade eden ******'ün, Hazreti Muhammed'in vefatının yıldönümü dolayısıyla 1930 yılında yaptığı bir konuşmada da İslam dininin insanlık için bir inkılap oluşunu ve korunması gerektiğini şu cümlelerle açıkladığı kaydediliyor:

''Büyük bir inkılap yaratan Muhammed'e karşı beslenilen sevgi, ancak onun ortaya koyduğu fikirleri, esasları korumakla tecelli etmek gerekti. Peygamber ölür ölmez düşünülecek şey, bir an evvel onu toprağa tevdi etmek değil yaratmış olduğu inkılâbı emniyet altına almaktı...''
avatar
Thinq_SnooPy
Admin
Admin

Kadın
Mesaj Sayısı : 529
Yaş : 26
Nerden : geldiğimin bi önemi yoh
Kayıt tarihi : 09/05/08

Kullanıcı profilini gör http://gencnesil.turkproforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz