Arılarda 3 yeni virüs

Aşağa gitmek

Arılarda 3 yeni virüs

Mesaj tarafından 3mO$UmM Bir Paz Mayıs 11, 2008 4:45 pm

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Veteriner Fakültesinde 5 bin arı üzerinde yapılan incelemede yurt dışında yaygın olarak görülen, Türkiye'de ise bugüne kadar hiç rastlanmayan üç farklı virüs bulunduğu bildirildi.

Akdeniz Bölgesi'nin bazı illerinde bal arıları üzerinde bir araştırma yapıldı.

Araştırmayı yapan ekipte yer alan MKÜ Veteriner Fakültesi Parazitoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Mustafa Necati Muz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bal arılarının ölümlerinin tıbbi nedenlerini saptamak amacıyla Ankara Üniversitesi ile Hatay, Adana, Mersin, Osmaniye'de bulunan arılar üzerinde inceleme yaptıklarını söyledi.

Arıların sonbahar ve kış aylarında mevsimin ılıman geçmesi nedeniyle Akdeniz Bölgesi'nde bulunduğunu ifade eden Muz, şöyle devam etti:
“Bal arıları ilkbaharda İç Anadolu ve yaz aylarında da Karadeniz Bölgesine göç ediyor. Bölgemize kış aylarında geri geldiklerinde ölümler artmaya başlıyor. Örneğin 2006 yılında bölgemizde 33 bin kovan telef oldu. Birçok arıcı sıkıntıya girdi. Yaşanan bu ölümler nedeniyle arılar üzerine bir araştırma yapmaya karar verdik.

Bu kapsamda Adana, Mersin, Osmaniye ve Hatay'daki yetiştiricilerden 5 bin arı topladık. Bu arılarda hastalık olup olmadığıyla ilgili laboratuvar incelemesi yaptık. İncelemede yurt dışında yaygın olarak görülen, Türkiye'de ise bugüne kadar hiç rastlanmayan üç farklı virüse rastlandı. Birçok arının küresel ısınmanın yanı sıra, tespit ettiğimiz deforme, akut, varroa destructor virüsleri nedeniyle halsiz düşüp öldüğü tespit edildi.”

Arıların bu virüsleri göç ettikleri yerlerden alabileceğini vurgulayan Muz, “arılarla ilgili risk haritaları oluşturulup, yetiştiricilerin kullanacakları ilaçlarla ilgili eğitim çalışması düzenlenmeli” diye konuştu.

Haritaların oluşturulmasıyla arıların hangi bölgeden ne şekilde virüsler alabileceğinin ortaya konulabileceğini belirten Muz, bunun sonuncunda da uygun ilaçlama yöntemleri ile bu virüslerden kurtulunabileceğini kaydetti.

“ÖNLEM ALINMAZSA ÖLÜMLER DAHA DA ARTAR”

Türkiye'nin 4,5 milyon arı kovanı ile dünya genelinde kovan sayısı açısından ikinci sırada yer aldığını vurgulayan Muz, ancak yetiştiricilerin bilinçli olarak bu işi yapmadıklarını ileri sürdü.

Önlem alınmaması durumunda geçen yıl yaşanan ölümlerden daha fazlasının yaşanabileceğinin altını çizen Muz, Türkiye'de bal üretiminin giderek azalacağını ve yetiştiricilerin zor duruma düşeceğini söyledi.
avatar
3mO$UmM
Moderatör

Kadın
Mesaj Sayısı : 231
Nerden : ne qereqi var..=)
Kayıt tarihi : 09/05/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz