Ağrı ile aşırı yorgunluk bağlantılı

Aşağa gitmek

Ağrı ile aşırı yorgunluk bağlantılı

Mesaj tarafından 3mO$UmM Bir Paz Mayıs 11, 2008 4:48 pm

Yapılan araştırmalar, ağrıyla aşırı yorgunluk arasında biyolojik bağlantı olduğunu ortaya koydu.

Bilim ve Teknik Dergisi'nin Mayıs sayısında yer alan Iowa Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmada ağrıyla aşırı yorgunluk arasında, bir bağlantı olduğu belirlendi. Bu gelişmenin ayrıca, kronik aşırı yorgunluk sendromu gibi, kronik ağrıyla aşırı yorgunluktan şikayetçi olanların, neden erkeklerden çok kadınlarda, üstelik, fazla sayıda teşhis edildiğinin açığa kavuşturulmasına da yardımcı olması bekleniyor.

Araştırmada kronik ağrı ve aşırı yorgunluğun sık sık birlikte ortaya çıktığı belirtildi. Kas-iskelet sisteminde, kronik ve yaygın ağrılı dört hastadan üçünün aşırı yorgunluk bildirirken, kronik aşırı yorgunluk sendromlu hastaların yüzde 94'ünün ise kas ağrılarından yakındığı, bu durumdaki hastalarınsa büyük çoğunluğunu kadınlar oluşturduğu ifade edildi.

YORGUNLUK DÜZEYİNDE CİNSİYET ETKİLİ

Farelerle çalışan araştırmacılar, kas ağrılarından korunmada, erkeklik hormonu testesteronla, birleştiğinde etkinleşen kas ağrısıyla ilişkili ASIC3 adlı bir protein buldular. Ağrıyla yorgunluk arasındaki bağlantıyı ve cinsiyetin bunlar üzerindeki etkisini derinlemesine araştıran ekip, ASIC3 verilmiş ve verilmemiş, dişi ve erkek farelerde, egzersize bağlı kas yorgunluğunu karşılaştırdılar. Birer saatlik sürelerle üç adet yapılan bir yüklemede, farklı fare gruplarında farklı düzeylerde yorgunluk üretildiği saptandı.

Araştırmacılar, dişiler ve erkekler arasında aşırı yorgunluktaki farklılıkların hem testesteronun varlığına hem de yorgunluktan korunmada, birbirleriyle bir şekilde etkileştiği düşünülen ASIC3 maddesinin etkinliğine bağlı olduğunu belirttiler. Ayrıca araştırmacılar, uzun vadeli hedeflerinin kronik kas-iskelet sistemi ağrıları için daha iyi tedaviler geliştirmek olduğunu ve ağrının erkeklerden çok kadınlarda aşırı yorgunluğu artırıp artırmadığını araştıracaklarını da bildirdiler.
avatar
3mO$UmM
Moderatör

Kadın
Mesaj Sayısı : 231
Nerden : ne qereqi var..=)
Kayıt tarihi : 09/05/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz